Na dziś ...

To, co możesz uczynić, jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu. Albert Schweitzer

poniedziałek, 12 marca 2012

60. Karpacz ...

Szkoleniowy weekend w Karpaczu 10-11.03.12
 góry i chmury ....
"Gołębiewski "
 hol przy recepcji
 roślinność ...
 płaszczka w ruchu ...
 akwarium /brzydkie zdjęcia bo przez szybę i światła sie odbijały ....
 i jeszcze na koniec pobytu jeszcze raz widok na "Gołębiewski"
Polecam wypad do Karpacza świetne trasy zjazdowe , muzeum zabawek, "Świątynia Wang" i inne atrakcje.
"Świątynia Wang"
Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wangewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii.
Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z ok. tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.
W XIX w. świątynia stała się już za mała na potrzeby miejscowej ludności, która chcąc wybudować sobie nowy kościół musiała zaciągnąć pożyczkę na pokrycie kosztów budowy. Kościół był mocno zniszczony, ale nadawał się do sprzedaży w celu rozbiórki i odbudowania w innym miejscu. Wtedy norweski malarz Jan Krystian Dahl przebywający w Dreźnie skłonił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do jej zakupu dla berlińskiego muzeum.
W 1841 rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina, a potem do Berlina, jednak zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała go, żeby przewieźć ją na Śląsk. Najpierw Odrą przewieziono ją do Malczyc, potem do Karpacza Górnego (wówczas niem. Brückenberg - Mostowa Góra).
28 lipca 1844 świątynia Wang stała się kościołem miejscowej parafii ewangelickiej i jest nim nadal. Stanowi atrakcję turystyczną Karpacza.
Ostatnia notatka i fotka zaczerpnięte z internetu.
Pozdrawiam serdecznie :)